Sizlere bu yazımızda iç cephe boya markaları hakkında detaylı bilgiler verip ve ürün bazında detaylı incelemeler yapacağız.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte,her alanda olduğu gibi boya sektöründe de hızlı bir gelişme yaşanıyor.Mevcut boya markaları ürün çeşitlerini,en iyi örtücülük,en fazla renk seçeneği gibi tüketicinin ihtiyaçlarını göz önüne alarak,kendilerini sürekli geliştiriyorlar.

Şimdi marka bazında incelemelerimize başlayalım;

Filli Boya;

Filli Boya,Türkiye’de boya sektöründe en geniş kapsamlı üretim yapan,ürün çeşitliliği bakımından sektörün önde gelen boya firmalarından birisidir.

Filli Boya,toptan satış ve perakende satış olmak üzere iki ayrı kanaldan müşterilerine ulaşmaktadır. Ürünlerinin büyük bir kısmnını nalburlarda da satılıyor olması tüketiciler için büyük bir avantajdır.Çünkü piyasada bir çok ürün,sadece fabrikalardan siparişle gelmekte ve bu durum perakende müşterisi için süre bakımından sıkıntı yaşatmaktadır. Filli Boya’nın geniş bir ürün yelpazesi olup, kullandığımız bu ürünleri sizlere elimizden geldiğince tanıtmak isteriz:

Alpina Style ürünü kendi içinde inci dokulu,dalga dokulu,kumlu metalik,varak olarak 4 alt gruba ayrılmakta olup aslında dekoratif amaçlarla kullanılan bir boya çeşidir. bir.Genellikle evlerde tv ünitelerinin arkasına,salonlarda pano duvarlara,misafir banyolarına,cafe,restaurant gibi insan yoğunluğu olan mekanlarda dekorasyon amacı ile kullanılır.Bütün bir ev, ya da başka bir mekan tamamen bu boya ile boyanmaz,daha doğrusu baskın yapısı yüzünden tercih edilmez.Dediğimiz gibi ,doğru alanda,gözü yormayacak miktarda kullanılması,hem maliyet hem de göz zevki açısından daha uygun olacaktır.

Bu boyayı ya da benzer özellikteki bu tip boyaları sadece ustasına yaptırmanızı tavsiye ederiz.Çünkü boya işleri içerisinde en zahmetli ve en ustalık isteyen boya uygulaması,dekoratif boyadır.Zaten her boya ustası dekoratif boya uygulaması yapamaz.

Alpina Style ürünleri nalbur ve yapı marketlerde çok sık bulabileceğiniz bir ürün değildir.Çünkü düz boyalar gibi sürekli tüketimi olmadığından, ancak siparişle fabrikadan gelmektedir.Bu boyayı nalburlardan siparişle temin edebilirsiniz.

Bu arada bu dekoratif boyaların gerçek uygulanmış halini görmek isterseniz,Palladium AVM kapalı otopark alanındaki bina kolonlarından bazıları Filli Boya’nın Alpina Style ürünleri ile boyanmış.Gidip görün,hatta dokunun,çünkü dekoratif boyaların tümünün ayrı bir doku hissiyatı var.

Şimdi Filli Boya’nın en çok kullanılan boya grubu olan Alpina serisinin ürünlerine gelelim.

İç cephe düz boyalar grubu olarak adlandırılan bu ürünler,toptan ve perakende olarak satışı olan,tüm nalburlarda kolaylıkla bulabileceğiniz boyalardır.Bu boyaları da sırası ile sizlere tanıtmak istiyorum;

Alpina Tek,su bazlı,silikonlu yarı mat bir boyadır. Halk arasında plastik boya diye tabir edilen boya türüdür.Plastik boyaların nefes alabilme özelliği yoktur.Bu yüzden çok fazla insan sirkülasyonunun olmadığı,depo vb..yerlerde kullanılması önerilir.

Alpina Max,su bazlı,silikonlu,soft mat boyadır.Silinebilme ve ayrıca nefes alabilme özelliği de olan bu boyanın,uygulandığı mekanlarda soft bir görüntü yakalayabilirsiniz. Bu boyanın en büyük dezavantajı ,uygulanan alana dokunduğunuzda el izinizin kalmasıdır.Bu nedenle insan sirkülasyonun fazla olduğu yerlerde bu tür boyanın kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Hele ki evinizde küçük çocuğunuz varsa, bu boyayı kullanmadan önce iki kere düşünün deriz

Alpina İxir serisi ise akrilik esaslı mat bir boya türüdür.Bu boya çeşidini hiç kullanmadığımız gibi,hiçbir nalburda da kendisini görmedik.Sanırım ekonomik sınıf bir boya olabilir.Bu boyayı kullanan arkadaşlar,ürünle ilgili tecrübelerini bizimle bu platform üzerinden paylaşırlarsa seviniriz.

Ve işte bizim favori boyamız,kullanmayı en çok sevdiğimiz ürüne geldi sıra.Karşınızda AlpinaSilan.

Bize göre Filli Boya’da, iç cephe düz boya grubunun lideri bu boyadır.Zaten Filli Boya kullanan ustaların çoğu bu boyayı tercih eder.Şimdi gelelim özelliklerine.Su bazlı yapısı,nefes alabilme özelliği,akrilik katkılı olması,kokusuz olması,silinebilmesi,örtücülük gücünün üst seviyelerde olması ve en önemlisi ipek mat dokuya sahip olması,tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Bu arada ipek mat boya,aslında hepimizin yıllardır duyduğu saten boyanın ta kendisidir.Dokusu pürüzsüz ve kaygan olduğundan,halk arasında saten boya olarak bilinmektedir.

Filli Boya incelememiz şimdilik burada son buluyor.Sizlerde,bu blog üzerinden, ürünlerle ilgili tecrübelerinizi,düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir,merak ettiğiniz her soruya cevap bulabilirsiniz.
www.evimiboya.com

Jotun Boya;

Jotun Boya kuruluşu nerdeyse 90 yıl önceye dayanan bir Norveç firmasıdır.Boya işine gemiler ve tankerler için boya üreterek başlayan Jotun,yıllar içinde dünyanın en büyük ve en kaliteli boyalarını üretir hale gelmiştir.
Dünyanın birçok noktasında fabrika ve satış noktası olan Jotun,birkaç sene önce Türkiye’de de bir fabrika açmıştır.Bu fabrikada genel olarak iç cephe boyaları imal edilmektedir.

Jotun Boya’nın diğer markalardan farklı bir satış kanalı vardır.Jotun marka boyaları ne nalburda,ne de yapı marketlerde bulamazsınız.Jotun bayilik sistemi ile çalışan,ve tüm bayiilerine mağaza açma şartı koşan bir firmadır.Bildiğim kadarıyla bir çok merkezi noktada, Bağdat Caddesi,İstinye sahil yolu,Kadıköy minibüs yolu üzerinde halen aktif mağazalarıda mevcuttur.

Şimdi gelelim iç cephe boya incelemelerimize.Jotun’da üç farklı boya türü vardır.Fenomastic Güzel Evim,Fenomastic Hygiene,Fenomastic Stain Resistant.

Fenomastic Güzel Evim,isminden de anlaşılacağı üzere,Jotun Boya’nın Türkiye pazarı için Türkiye fabrikasında ürettiği üründür.Boyanın orijinal ismi Fenomastic’tir.Jotun Boya Türkiye pazarına girdikten aylar sonra,boya ismi ile tüketici arasında bir kopukluk,bir soğukluk olduğunu tespit eder ve Fenomastic isminin arkasına güzel evim kelimelerini ekler.O tarihten itibaren satışlarda büyük bir ivme kazanılır.

Fenomastic Güzel Evim Zengin Mat boyası,su bazlı olup,kokusuz ve silinebilir özelliktedir. Bu boyayla yakın zamanda bir şantiyede çalışmam oldu.Bu boyayla ilgili edindiğim en önemli eksiklik,örtücülük gücünün çok zayıf olması.Gerçekten defalarca boyayı vurmamıza rağmen istediğimiz performansı alamadık.Biz bir daha kullanırmıyız?Kullanmayız

Fenomastic Güzel Evim Saf İpek ise,yukarıda bahsettiğim boyanın aksine,bir o kadar kullanışlı,kolay dağılan,mükemmel kapatılıcılık özelliği olan,etkin bir dokuya sahip,harika bir boya.Herkese tavsiye ediyoruz.Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Fenomastic Hygiene ise mat ve ipek mat olarak ikiye ayrılıyor.İkisininde ortak özelliği bir çok bakteri,mantar ve küf oluşuma karşı dirençli olması.Özellikle hijyen konusunun ön planda olduğu,hasta odaları,nem ve rutubet olan ortamlar,toprak altında kalan mesken duvarlarında kullanılabilir.Kendi internet sitelerinde de belirtikleri gibi,küf ve mantarı önlemiyor,sadece direnç gösteriyor,yani belli bir süre sonra direnç kırılınca,muhtelemen küf ve mantar oluşumu tekrardan başlayabilir.Bize çok özel bir boya olarak gözükmüyor,ama bir gün alıp mutlaka deneyeceğiz,ve sonuçları buradan paylaşacağız.

Fenomastic Stain Resistant ise bu grubun patronu.Evinizi boyatmaya karar verdiniz ve tabiri caizse ‘sağlam bir boya’ arıyorsunuz.İpek mat dokusu,kusursuz kapatıcılık ve leke tutmama özelliği ile,bizim favori boyalarımızdan.Fiyat olarak diğer boyalara göre yüzde otuz civarında daha pahalı, ama inanın buna değecek türde bir boya.Kesinlikle tavsiye ediyoruz.
www.evimiboya.com

Ve incelememizin son kısmında ise Filli Boya’nın üreticisi olan Betek Boya A.Ş.’nin yeni markası Alligator Boya’yı inceleyeceğiz.Alligator Boya daha çok dekoratif boya ağırlıklı ürün gammına sahiptir.Creative Effect adı altında onüç farklı boya çeşidi vardır.Hepsinin dokusu ve kullanım alanları birbirinden farklıdır.Eğer evinizde yada işyerinizde dekoratif boya kullanacaksanız,kesinlikle bu markanın ürünlerini inceleyin.

Gelelim Alligator Boya’nın yeni keşfi Elf serisi iç cephe boyasına.Sağlıklı boya adı altında piyasa sundukları bu ürünü,şirket merkezindeki marka ve ürün müdürü Sayın C.E. ile bizzat görüştük.Size şimdilik şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki,bu piyasada bulup bulabileceğiniz en katkısız,en sağlıklı boya Elf serisidir.Başka bir blog yazımızda,Elf serisini,sağlıklı boya terimini çok daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir